Ga naar de inhoud

Advies over het NHRPH-secretariaat

 

Op initiatief van de Nationale Hoge Raad voor Personen met een Handicap (NHRPH).

 

Over:

De situatie van het secretariaat van de NHRPH, dat ook gemeenschappelijk is voor het BDF en het Interfederaal Overlegplatform Handicap.

 

Standpunt van de NHRPH:

  • Absolute onderbezetting: Sinds begin 2025 is er geen enkele jurist meer in staat om de juridische analyse van dossiers te garanderen (het diensthoofd zorgt daarvoor). Zonder snelle aanwervingen dreigt de adviesfunctie een lege doos te worden.
  • Omgekeerd evenredige evolutie: In tien jaar tijd zijn de opdrachten en de werklast voortdurend gestegen (nieuwe partnerschappen zoals met de NMBS, de verplichting tot handistreaming, het Federaal Plan Handicap), terwijl het personeel dat deze taken kan uitvoeren, is afgenomen.
  • Niet-naleving van politieke en wettelijke verbintenissen: De Belgische staat miskent zijn plichten en verbintenissen (UNCRPD, Belgische Grondwet). De huidige budgettaire beperkingen zijn in strijd met de beloften uit het regeerakkoord 2025-2029 om de participatie van personen met een handicap te versterken.
 

Enkele eisen van de NHRPH:

  • Onmiddellijk herstel van de juridische expertise binnen het secretariaat: De NHRPH eist de effectieve vervanging, vanaf 2026, van de twee juristen die het secretariaat hebben verlaten om de operationele capaciteit te herstellen.
  • Garantie op een structureel, voldoende en blijvend budget ter ondersteuning van de drie structuren waarvoor het secretariaat de ondersteuning verzekert (NHRPH, BDF en het Interfederaal Platform).
  • Behoud van de functionele onafhankelijkheid van de medewerkers van het secretariaat: hoewel het secretariaat bestaat uit ambtenaren van de DG Personen met een handicap, moeten de prioriteiten uitsluitend worden vastgesteld door de adviesorganen (NHRPH, BDF, Platform).