Advies 2025/22: Secretariaat voor het platform van adviesraden voor personen met een handicap
Op initiatief van het platform van adviesraden voor personen met een handicap.
Over:
Toekenning van een specifiek en permanent secretariaat aan het platform dat de federale adviesraden, de adviesraden van de deelgebieden en de Europese en internationale adviesraad (BDF - Belgian Disability Forum) samenbrengt.
Standpunt van de NHRPH:
- Hoewel er samenwerkingsverbanden zijn (IMC Handicap, Interfederaal Plan Handicap), creëert het Belgische federale systeem schendingen van de rechten van burgers met een handicap: verlies van rechten en tal van nadelige gevolgen.
- Het interfederale overlegplatform inzake handicap, momenteel informeel, wordt door de politieke autoriteiten erkend als een noodzakelijk instrument voor een alomvattende en geïntegreerde benadering van handicap.
- Het secretariaat van de NHRPH kan het platform echter geen secretariaatsdiensten meer leveren, omdat het team met een aantal mensen is teruggebracht en er geen uitzicht is op werving.
Enkele eisen van de NHRPH:
- Het platform moet een exclusief en eigen juridisch statuut krijgen. Dit verzoek is officieel ingediend bij de ICM Handicap.
- Het platform roept op tot de dringende oprichting van een ad hoc secretariaat met voldoende personeelskracht en de nodige middelen voor de werking ervan.